Десет младежи от Габрово участваха в младежки обмен с ученици от гимназия „Сейджо“ в японския град Тойоаке през месец юли. Те живяха две седмици в японски семейства и споделяха техния начин на живот, ходиха на училище, разглеждаха Япония, участваха в различни демонстрации и работилници и научиха много за нейната култура, история, кухня и любопитни черти.
Разбира се, показаха и на японските ученици много от културата на България, учиха заедно хора, премериха сили в любимия им спорт Кендо, демонстрираха дърворезбарския занаят, разказаха им за Габрово и своите гимназии, за това как прекарват свободното си време и кои места и забележителности в страната ни и града ни харесват и обичат.
Японските семейства посрещнаха групата с плакати с любими на своите гости неща, за които бяха прочели във формулярите за запознаване, които си размениха. Да те посрещнат с плакат с тема любимия ти спорт, хоби, дори кучето ти, е прекрасен жест.
Споделяме ви някои от най-запомнящите се и интересни мигове от това невероятно пътуване:
В гимназия „Сейджо“. Първият час е посветен на молитва и настройка към програмата за деня. Учениците сами почистват училището. В много от кабинетите и пространствата там се влиза по пантофи или чорапи, а библиотеката е пълна с манга комикси.
Учениците от гимназия Сейджо и българските участници имаха възможността да гледат мюзикъла „Котките“ в театър “Шики” в град Нагоя. Уникално представление, декори, танц, песен – световна сцена.
Облечени в традиционна японска юката. Първоначално използвана за домашна дреха, днес юката е изключително популярна в Япония. С красивите си цветове и прекрасната осанка, която придава, всеки се чувства специален. Облечени прекрасно, младежите имаха възможност да се разходят из улиците около замъка и в самия замък Инуяма, който наскоро е отворен за посетители, тъй като е бил частна собственост.
В музея на науката в Нагоя.
На фестивал на фойерверките в Нагоя на 17 юли. Денят е национален празник на Япония, ден на морето, а японски и габровски ученици го посетиха заедно и се насладиха на над едночасовото шоу с фойерверки.
Унаги или казано на български – змиорка. Ястието се нарича хитсумабуши, едно от традиционните за Япония е и има специален начин на ядене. 1\4 си отсипваш в купичката и ядеш, както е приготвено. Втората 1\4 отсипваш в купичката и добавяш лукчета и уасаби, третата 1\4 отсипваш в купичката, добавяш лукчета и уасаби, и от чая в каничката. И четвърто – избираш един от предишните три начина и завършвах храненето така 🙂 В купичката горе вдясно има бульон, дроб от змиорка и оризови ленти. Ойши! или “вкусно” на български. Според интернет 70% от световния улов на змиорки е предназначен за Япония.
Кинкаку-джи или още известен като Златния павилион е един от най-известните храмове в Япония. Храмът е със статут на национален исторически обект с особено значение и Национален пейзаж от особено значение, и е едно от 17-те места, включени в комплекса „Древно Киото“, който е със статут на световно културно наследство. Кинкаку-джи е и една от най-известните сгради в Япония, привличащи голям брой посетители.
Токио – столицата на Япония. 14 млн. души.
Музеят на Тойота. В него можеш да проследиш историята на Тойота и да видиш и чуеш много чудни неща, като музиката на оркестър от роботи.
Аквариумът в Нагоя е прекрасно място, на което можеш да видиш шоу с делфини и косатки, да видиш белуги, да проследиш историята на водолазния костюм, да срещнеш чудновати същества, които не си и подозирал, че съществуват.
Традиционно японско багрене. Групата ни научи част от тайните и всеки отнесе към България кърпа, която е изработил сам.
На среща с Асоциацията за международни връзки в Тойоаке. Обличане в самурайски доспехи, урок по калиграфия и чайна церемония бяха сред заниманията през деня. Българските ученици се представиха с модерни танци и урок по дърворезба за членовете на асоциацията. Разказаха за Габрово и България.
На турнир по Кендо.
С кмета на Тойоаке г-н Масафуми Коуки.
На борсата за риба и морски дарове.
Замъкът в Нагоя. Бамбукова гора.
Музей на тоалетната чиния.
Снимка от прощалното парти. Ученици, учители и родители още веднъж си казаха колко важни са едни за други и си обещаха да не прекъсват прекрасните приятелства, които бяха създадени.
Вулканът Фуджи, видян от самолета. Фуджи е най-високата точка на японските острови – 3776м. Освен чудо на природата, е и свещено място в шинтоизма, а будистите го почитат като врата към отвъдния свят.
Младежкият обмен e организиран от Община Габрово и гимназия “Сейджо” по идея на габровката Светла Хасегава, която живее и преподава в Япония от много години. Това е третото гостуване на наши ученици в страната на изгряващото слънце. Японските ученици са гостували в България веднъж. За съжаление пандемията прекъсна за кратко обмена, но през това време отношенията не прекъснаха и бързо бяха възобновени. Очакваме група от 10 японски младежи през следващата година, а семействата вече правят планове какво от Габрово и България искат да им покажат.
Повече снимки от инициативата можете да намерите във фейсбука на младежкия обмен в този линк Facebook