Младите хора винаги са били във фокуса на иновационните лагери в Габрово, но тази година, в Gabrovo Innovation Camp 2024, ще има цели 4 групи, специално насочени към младежите. В тях те ще могат активно да споделят своето мнение и да търсят иновативни решения на предизвикателства, свързани с младежката общност, включването й и по-голямото й участие в живота на града въобще.
Осмото издание на лагера ще се проведе от 25 до 27 ноември 2024 г. , в партньорство с Комитета на регионите на Европейския съюз, Областен информационен център – Габрово, Младежки център – Габрово, Технически университет – Габрово и Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“.
Предизвикателствата са общо шест, обединени под името „Стимулиране на конкурентоспособността“. Участниците ще работят в групи, в които са включени хора на различна възраст и с различна експертиза – изключителни специалисти в дадената област, такива, които имат интерес към темата и такива, които са като бял лист, непредубедени и гледащи на задачата с непрофесионално око. Целта е след трите дни работа да представят иновативни решения по темата/проблема, върху който работят. Амбицията е най-добрите от тях да бъдат подкрепени и осъществени.
В лагера ще се включат младежи от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, Национална Априловска гимназия, ПГМТ „Д-р Никола Василиади“, Технически университет – Габрово, младежи от Младежките центрове в Габрово, Враца и Монтана, Софийски ученически съвет.
Модератор на цялото събитие ще е Петър Иванов – международен мениджър, бестселър автор и експерт по изкуствен интелект и виртуални екипи. Екипите, водени от Петър, са спечелили множество корпоративни награди, сред които и глобалната награда “IT Connect Award” през 2012 г. Книгата му „Virtual Power Teams“ е преведена на 6 езика и е достигнала Топ 3 на Amazon в категорията международно управление.
А ето и предизвикателствата:
Младежите ще имат възможност да работят по младежката платформа https://youthnavigator.gabrovo.bg/ Тя събира в себе си всички събития и услуги, насочени към младежите в Габрово, като им дава възможност да локализират себе си и събитието, да дават обратна връзка за него, да се свързват в чатове и търсят съмишленици за свои идеи. Предизвикателството включва оптимизация на платформата, за да стане тя по-интерактивна, по-полезна и привлекателна за младите хора, да насърчи ефективно тяхното участие в живота на града.
Второто предизвикателство е вдъхновено от успеха на фестивала „Реките на Града – Габрово – Младежки случки срещу течението“. То ще търси устойчиви решения за културни и младежки инициативи в контекста на реката, а също така ще търси възможности за облагородяване на пространството около реката, което да се превърне в притегателен център за общността.
„Габрово 2030: Младите създават бъдещето“ е името на третото предизвикателство и то задава въпроса как Габрово може да задържи младите хора и да се превърне в град на възможности? Участниците ще разработят политики и мерки за стимулиране на младежкото участие, предприемачество и културно развитие. Ще се обсъждат стратегии за създаване на по-привлекателна среда за живот и кариера, като същевременно се използват съществуващите културни и социални ресурси.
Четвъртото предизвикателство ще изследва начина, по който изкуственият интелект може да модернизира индустриалното наследство на Габрово. Участниците ще изследват начини за използване на AI и интелигентни технологии за вдъхновение на млади таланти и за внедряване на иновации в традиционните индустрии, които са основа на икономиката на града.
Въпреки че не са адресирани пряко към младите хора, и останалите две предизвикателства разчитат много на тяхната креативност и нестандартно мислене.
Предизвикателството „Мисия климатично неутрално Габрово 2030“ е насочено към стремежа градът ни да постигне климатична неутралност до 2030 г. Участниците ще разработват конкретни решения и механизми за намаляване на въглеродните емисии и насърчаване на устойчиво развитие. Обсъжданите теми ще включват енергийни системи, зелена инфраструктура, кръгова икономика и мобилност. Участниците ще предложат планове за действие, които ще подобрят качеството на живот и ще ангажират общността в устойчивите практики – включително и младежката.
Последното предизвикателство е с име „Иновационна долина с фокус върху кръгова икономика“.
Групата ще работи за изграждането на устойчиви индустриални партньорства, които подкрепят кръговата икономика чрез оптимизиране на използването на ресурси и намаляване на отпадъците. Ще се обсъждат стратегии за сътрудничество между бизнеса, публичния сектор и гражданите, насочени към създаването на иновативна долина в региона.
В групите участват още общински и държавни експерти, университетски преподаватели, учители, представители на бизнеса, културния сектор, еколози и др.